top of page

Felelős műszaki

vezetés, vagy

Műszaki ellenőrzés

A felelős műszaki vezető feladata

1. Építési tevékenységgel összefüggésben

a) Az építési tevékenység megkezdésével kapcsolatban: a (tervező, vagy geodéta által elvégzett) kitűzés helyességének ellenőrzése, előzetes vizsgálatok elvégzésének ellenőrzése.

b) Az építési tevékenység folytatásával kapcsolatban: a kiviteli tervnek (az építéshez kapcsolódó dokumentumoknak) megfelelő szakmunka irányítása, a szakszerű munkavégzés biztosítása, az építési-szerelési munkára vonatkozó jogszabályok betartatása, építési napló (e-építési napló) és mellékleteinek (pl. építési-bontási hulladék tervlap, munka,- tűz- és balesetvédelmi oktatási napló, teljesítménynyilatkozatok, monolit szerkezet szállítólevelei, stb.) nyilvántartása, vezetése.

c) Az építési tevékenység befejezésével kapcsolatban: az építési napló lezárása, mellékleteinek feltöltése, teljesítés igazolási jegyzőkönyv, (és teljesítési összesítő) kiállítása (megbízás alapján), paramétereiben azonos, vagy jobb helyettesítő termékek, újra felhasznált termékek minőségének igazolása.

2.A felelős műszaki vezetői nyilatkozat megtétele: nyilatkozat az építési tevékenység jogszabályoknak történő megfeleléséről.

3. Egyéb feladatok fővállalkozó kivitelező felelős műszaki vezetőjeként, (vagy több fővállalkozó esetén): az (al-)vállalkozók és (/vagy) szakági felelős műszaki vezetők munkájának összehangolása, koordinálása, nyilatkozataik alapján a használatbavételhez szükséges felelős műszaki vezetői nyilatkozat megtétele.

Az építési műszaki ellenőr feladata

Nem tartozik jogszabályi kötelezettségéhez, de talán a legfontosabb, hogy az építtető döntésének előkészítéséhez, az építési szerződést (és az előkészítés)  dokumentumait átnézze, és ismertesse a benne foglaltakkal kapcsolatos jogokat és kötelezettségeket, kockázatokat (kötelező és vállalt jótállás és szavatosság, anyag nélkül vállalt munkák, anyaghoz kapcsolódó díjai, túlárazott költségek csökkentése, egyösszegű átalányár vagy tételes felmérés alapján történő elszámolás, ÁFA felszámításának szabályai, stb.) Ezeket a feladatokat a beruházás-lebonyolító végzi, amennyiben alkalmazása kötelező.

1. Az építőipari kivitelezési tevékenység teljes folyamatában a vonatkozó jogszabályok, hatósági előírások,szabványok, megfelelőségek, szerződések és a kivitelezési dokumentáció betartásának, attól történő esetleges eltérések ellenőrzése.


a) Ellenőrzi a kitűzés helyességét és szükség esetén a talajmechanikai, környezetvédelmi stb. felmérések, vizsgálatok megtörténtét.


b) Építési napló(k) előkészítése, megnyitása, ellenőrzése, a bejegyzések és egyéb jegyzőkönyvek ellenjegyzése, észrevételezése, illetve a hibák, hiányosságok, eltérések feltüntetése. Eltakarás előtt a munkákat mennyiségi és minőségi szempontból történő ellenőrzése. Építési munkaterület műszaki átadás-átvétele.

c) Az egyes építményfajták műszaki teljesítményjellemzőinek ellenőrzése, a technológiával összefüggő biztonsági előírások betartásának ellenőrzése és a beépített termékek teljesítmény nyilatkozatai meglétének ellenőrzése.

2. Műszaki kérdésekben javaslattétel és az építtető döntéseinek előkészítése, pénzügyi elszámolások, felmérések ellenőrzése.
A műszaki illetve gazdasági szükségességből indokolt tervváltoztatásokkal kapcsolatos javaslatok megtétele az építtető felé.
A szerződésben meghatározott vállalkozói díj és a számlázható összegre tett javaslat eltérése esetén az eltérés indoklása.

3. Teljesítési igazolás (e-teljesítés) vagy műszaki igazolás kiállítása és megküldése törvényi határidőn belül.

Több vállalkozó megbízása esetén célszerű az (al-)vállalkozói teljesítést csak akkor elfogadni (számlát befogadni és kifizetni), amikor a következő szakipar vállalkozója már megtekintette és a további munkavégzésre alkalmasnak találta a munkaterületet, illetve a "fogadó"-szerkezetet, vagy felületet. Ha ez nem megoldható, akkor erre szintén a MŰE-t érdemes felkérni.


4. A MŰSZAKI ÁTADÁS-ÁTVÉTELi eljárás, utó-felülvizsgálati eljárás megszervezése, azon történő részvétele. Kötelező garanciális (és vállalt) feltételek biztosítása.

A HASZNÁLATBAVÉTELi eljárás, és az ahhoz szükséges járulékos munkák (tereprendezés, fásítás, parkosítás, stb.) megkövetelése.

BIRTOKBA ADÁSi eljárásban való közreműködés.

projects.
about.

,mikor kell?

Ha olyan építőipari kivitelezési tevékenységet szeretne végezni, amihez szükséges hatósági bizonyítvány a használatba vételhez, vagy szükséges e-építési napló vezetés, akkor az e-építési napló záráshoz szükséges felelős műszaki vezetői nyilatkozat, azaz szükséges felelős műszaki vezető (továbbiakban, röviden: FMV)! Magasépítési projektekhez (családi ház, társasház, ipari vagy mezőgazdasági épület, stb. építése, átalakítása, stb., esetén magasépítési FMV-re van szükség. Amennyiben az építész tervező előírja, illetve szakági kiviteli terv készül, vagy az építmény elektromos áram teljesítményfelvétele 7 kW-ot meghaladja, akkor épületvillamossági szakági FMV; ha a fűtési rendszer teljesítménye meghaladja a 30 kW-ot, akkor épületgépész szakági FMV felkérésére is szükség van. Speciális esetekben, egyéb szakvizsgával (pl.: beépített tűzjelző berendezés létesítésénél, felújításánál tűzvédelmi szakvizsgával) rendelkező FMV-re van szükség. Saját részre, (vagy közvetlen hozzátartozó részére) végzett építési tevékenységnél vállalkozó kivitelező jóváhagyása, felügyelete mellett szintén kötelező FMV felkérése.

Klasszikus felállásban a(z) FMV megbízása, alkalmazása a műszaki, szakmai színvonal biztosítása miatt a (generál-) kivitelező, fővállalkozó feladata, kötelezettsége; ugyanakkor az építtető jogos érdekét, a műszaki hibamentességet a műszaki ellenőr (továbbiakban, röviden: MŰE) garantálja.

A tapasztalat alapján, költséghatékonyság miatt az építtetők szívesebben szerződnek egyéni vállalkozókkal, szakmánkénti alvállalkozókkal, vagy éppen több fővállalkozóval. A több vállalkozói résztvevő miatt a(z) FMV-t is célszerű az építtetőnek megbíznia, és a kivitelezővel kötött szerződésben ezt a kötelezettséget átvállalnia. Így a műszaki hibamentesség biztosítása is egyedül rá hárul (ha a MŰE igénybevétele nem kötelező...).

Lehetőség van az építési munkákat SAJÁT RÉSZRE VÉGZETT ÉPÍTÉSI TEVÉKENYSÉG keretén belül az építtető magánszemélynek (és közvetlen hozzátartozóinak) saját magának elvégeznie. Amennyiben nem rendelkezik a munkavégzéshez szükséges szakképesítéssel, akkor csak segédmunkát végezhet, kivéve, ha ezeket a munkákat KIVITELEZŐ hozzájárulásával, felügyelete mellett végzi. Ilyen esetben az FMV megbízási szerződés a kivitelezői felügyelet konkrét szakmájára vonatkozó sorral egészül ki.

Bár a használatbavételi eljárást (használatbavételi engedély kérelmet vagy a használatbavétel HATÓSÁGI BIZONYÍTVÁNYának kérelmét) az építtető indíthatja, de a használatbavételhez szükséges iratok beszerzéséhez szintén célszerű bevonni a MŰE-t (ennek hiányában a(z) FMV-t).

 

Minden építési tevékenységet végző vállalkozásnak, FŐNAPLÓ vagy ALNAPLÓ nyitásához kötelező FMV-t felkérnie, de azonos FMV nem kizárt, egy projekten belül az összes résztvevőnek. Egy projekten belül azonos személy nem lehet FMV és MŰE is.

Az építési tevékenység (továbbiakban, röviden: ÉP. TEV.) során EGYNÉL TÖBB FŐNAPLÓ (az építtetővel több közvetlenül szerződő fővállalkozó esetén) nyitásakor (,de fedezetkezelő bevonásakor vagy KÖZBESZERZÉSI TÖRVÉNY alá tartozó projekteknél közbeszerzési értékhatár felett, illetve nemzetgazdaságilag kiemelt, vagy amennyiben örökségvédelmi nyilvántartásban szereplő, védett építményt érint ) kötelező MŰE igénybevétele, egyébként csak erősen javasolt (a lenti táblázat szerint).

Tehát FMV-re, MŰE-re nem csak a fizikai munkát végző szakik nyelvezetének (ÉPÍTŐIPARI SZAKZSARGONjának) megértésére van szükség...

contact.

,mennyiért?

A vállalási árat a feladat összetettsége és a projekt volumene, bonyolultsága határozza meg. A magasépítési  FMV és MŰE magasépítő (építész) megbízásokon felül szakági megbízásokat is tudunk vállalni. Amennyiben szükséges, tervezőt, vagy tervezői művezetőt is tudunk biztosítani! Használatbavételhez, vagy épületvillamossági és épületgépészeti átadási dokumentációhoz szükséges dokumentáció (érintésvédelmi minősítő irat, EPH jegyzőkönyv, nyomáspróba, stb. jegyzőkönyv) elkészítését rövid határidővel biztosítjuk.

Valamennyi szolgáltatást 15 illetve 20 éves szakmai tapasztalattal végezzük. Nem vagyunk tévedhetetlenek, ezért építés-szerelés (C.A.R/ÉP. SZER.) biztosítással és szakmai felelősségbiztosítással is rendelkezünk, és az esetleges hibákat, hiányokat is felelősséggel vállaljuk, kezeljük.

Tájékoztató áraink (27%-os vagy magánszemélyeknek 0%-os AAM ÁFA-val):

300 m2 alatti családi ház (vagy társasházi/ikerházi lakás), generálkivitelezői FMV: 420.000.- Ft + ÁFA -tól

300 m2 alatti családi ház (vagy társasházi/ikerházi lakás), generálkivitelezői MŰE: 360.000.- Ft + ÁFA -tól

alvállalkozói (egy szakmára, max. egy hónapra) FMV: 50.000.- Ft + ÁFA-tól, vagy 100.000.- Ft / projekt

épületgépész szakági FMV (30 kW alatt): 80.000.- Ft + ÁFA-tól

épületvillamosság szakági FMV (7 kW felett): 160.000.- Ft + ÁFA-tól

generálkivitelezői (összes magasépítő szakmára) FMV: 120.000.- Ft + ÁFA/hó-tól (folyamatos megbízás)

kivitelezői felügyelet SAJÁT RÉSZRE VÉGZETT ÉPÍTÉSI TEVÉKENYSÉG-hez: 80.000.- Ft + ÁFA-tól

A szolgáltatás minden esetben tartalmazza az e-építési napló előkészítését, vezetését és lezárását. A szükséges helyszíni bejárásokért, az ellenőrzés végzéséhez szükséges precíziós eszközök biztosításáért, a szükséges dokumentum sablonokért, és természetesen az e-építési napló tudástárért további díjat nem számítunk fel.

A konkrét díjért, a feladat rövid leírásával küldjön emailt, vagy a lenti űrlapon küldjön árajánlatkérést, ha megadja a telefonszámát, kérésre visszahívom!

Sikerült! Üzenetét elküldtük.

bottom of page