
Felelös müszaki vezetés / Müszaki ellenörzés
Használatba vételi eljárás - hatósági bizonyítvány a használatbavételről
Amennyiben az épület ÉPÍTÉSI ENGEDÉLY alapján épül, vagy szakhatóságot is be kellett vonni az engedélyeztetésnél, akkor HASZNÁLATBAVÉTELI ENGEDÉLYt, HASZNÁLATBAVÉTELI BEJELENTÉST egyéb esetben a használatbavételről HATÓSÁGI BIZONYÍTVÁNYt kell kérni az építési hatóságtól.
Ha engedély alapján épült épületünk rendeltetésszerű, balesetmentes használatra alkalmassá válik, akkor az engedélyezési vagy ha egyszerű bejelentési dokumentáció alapján épült akkor a teljes elkészülést követően, az engedély illetve az egyszerű bejelentési dokumentáció érvényességi idején belül indíthatjuk a használatba vételt. Ez az eljárás is elektronikusan indítható az ÉTDR-ből, (OÉNY-ből vagy - papír alapúan benyújtott - engedélyezésnél, illetve bejelentésnél), de lehetőség van papír alapon is beadni.
Az építési (építésfelügyeleti) hatóság ellenőrzi a szükséges (alábbi) dokumentumokat, (valamint helyszíni bejárást tart), és 15 nap alatt kiküldi a határozatot. Az egyszerű bejelentési dokumentáció alapján épített projektnél, elkészült-elmaradt műszaki tartalom szempontjából nem mérlegelhet, ha komplett a kivitelezés, akkor hozzájárul, ha nem, akkor el kell utasítania a használatbavételt.
Az eljáráshoz szükséges (illetve elektronikusan a rendszerben kitölthető/feltölthető):
- Meghatalmazás ÉTDR ügyintézésre, amennyiben nem a tulajdonos / építtető az ügyindító-kérelmező
- A felelős műszaki vezető(k)által kitöltött felelős műszaki vezetői nyilatkozat, (majd ezt követően az e-építési naplót le kell zárni, az építési terület vissza kell adni az építtetőnek).
- Lakás céljára szolgáló építményeknél, és a jogszabály szerinti egyéb épületeknél hiteles energetikai tanúsítvány (továbbiakban: HET), tanúsító szakember által elkészítve, és feltöltve a, E-TANÚSÍTÁS-ba, meglétét papír alapú ügyintézésnél a rendszer által generált HET azonosítóval lehet igazolni. Amennyiben az építmény bővítése meghaladja az eredeti nettó beépítés 50%-át, akkor ÉPÜLETENERGETIKAI SZÁMÍTÁSt kell készíttetni.
- ÉPÜLET FELTÜNTETÉSI VÁZRAJZ, földmérő által elkészítve és a földhivatalba OÉNY-en keresztül benyújtva (amennyiben az építési projekt ingatlan-nyilvántartásban bekövetkező változást eredményez, azaz az épület alaprajzi külső kontúrja változik).
- Közműszolgáltatók (illetve szakhatóságok, ha a szakhatóságok kikötéseinek vagy feltételeinek eleget kellett tenni) és kéményseprő HOZZÁJÁRULÓ NYILATKOZATait. A közműszolgáltatók előírják a belső hálózat kiviteli tervét, ennek hiányában a hozzájárulást megtagadhatják, valamint a minőség ellenőrzést (MEO-t). A használatbavételhez szükséges közművekkel való ellátottságot a közművekkel kötött szolgáltatási szerződéssel is lehet igazolni.
- ÉPÍTÉSI-BONTÁSI HULLADÉK NYILVÁNTARTÓ LAPot (építési-bontási hulladék tervlap) be kell nyújtani a környezetvédelmi hatósághoz.
- Az ELJÁRÁSI ILLETÉK megfizetésének igazolását (pl.: egyszerű bejelentési dokumentációval épült projektnél a naplónyitást követő 3 évben nem illetékköteles), amennyiben illetékköteles illetve amennyiben ez nem az Építésügyi Fizetési Portálon került megfizetésre.
- STATISZTIKAI ADATLAP vagy bontás esetén (a bontási tevékenység befejezését követő harminc napon belül) ADATLAP AZ ÉPÜLET BONTÁSÁNAK MEGÁLLAPÍTÁSÁRA, TÉNYÉRE
TOVÁBBI HASZNOS INFORMÁCIÓK:
E-építési napló készenlétbe helyezés
E-főnapló, e-alnapló szerepkörök